Aktualności Aktualności

„Werki Włodzimierza Puchalskiego” zwieńczenie nowej „Zielonej serii”

W sprzedaży ukazały się „Werki Włodzimierza Puchalskiego”, napisane przez Tomasza Ogrodowczyka.

Ten album fotograficzny z multimedialną płytą CD wieńczy ponad trzyletni wysiłek wznawiania czterech „zielonych książek".

Tomasz Ogrodowczyk to tak jak Puchalski, przyrodnik, fotograf, filmowiec. „Bezkrwawe łowy", „Wyspa kormoranów", Wśród trzcin i wód" oraz „W krainie łabędzia" to książki, które go ukształtowały i pogłębiły przyrodnicze zainteresowania. W „Werkach Włodzimierza Puchalskiego" opisuje, jak Puchalski od lat 30. do 1956 roku pracował nad „Zieloną serią": realizował zdjęcia, robił zapiski przyrodnicze, dobierał współpracowników i miejsca obserwacji zwierząt, głównie ptaków wodnych. Poza zdjęciami z prac w terenie, które zawsze są ciekawe, bo zdradzają warsztat pracy autora, niezwykle interesujące są zapiski Włodzimierza Puchalskiego z kalendarzyków kieszonkowych opisujące, co działo się w przyrodniczym świecie, plany kolejnych wypraw oraz informacje osobiste.

„Werki…" to również opowieść o procesie wznawiania książek przez Lasy Państwowe. Tomasz Ogrodowczyk prowadzi nas od idei, która zrodziła się w jego głowie i początkowo dotyczyła tylko jednego tytułu – „Bezkrwawych łowów" – poprzez kolejne trzy lata, kiedy to proces przywracania dzieł Włodzimierza Puchalskiego całkowicie go pochłonął.

A skąd tytuł „Werki"? Zaczynając pracę nad wznawianiem „Bezkrwawych łowów" Tomasz pojechał do Muzeum Niepołomickiego, gdzie w zaprojektowanym przez samego Puchalskiego regale na negatywy natknął się na szufladę opisaną: „Filmowe werki i moje różne". Jak się okazało, zdjęcia dotyczyły pracy w terenie. Włodzimierz Puchalski zaczerpnął słowo „werki" z języka niemieckiego, gdzie oznacza dzieło, pracę twórczą. Fotografowie opisywali kiedyś swoje zdjęcia robocze jako werk-fotosy.

Do książki dołączona została płyta CD, na której Włodzimierz Press czyta artykuły Włodzimierza Puchalskiego, a znani lektorzy interpretują publikacje i recenzje, dotyczące „zielonych książek". Na krążku zamieszczone zostały ponadto inne ciekawe dokumenty – poza dźwiękowymi także w formie plików do przeczytania – jak również film z nagrań studyjnych do audiobooków.

„Werki…" kończą więc tę niezwykłą przygodę, jaką było sięgnięcie przez Lasy Państwowe do dzieł Włodzimierza Puchalskiego, by przywrócić obecnym pokoleniom twórczość nestora polskiej fotografii i filmu przyrodniczego.

Album jest dostępny na stronie www.sklep.bedon.lasy.gov.pl