Aktualności Aktualności

Chrząszcze leśne na festiwalu "Sztuka Natury"

Na Festiwalu "Sztuka Natury" Sławomir Skupiński, pracownik Leśnego Studia Filmowego ORWLP wBedoniu opowie o pracy nad filmem.

Sławomir Skupiński z Leśnego Studia Filmowego będzie gościem rozpoczynającego się w najbliższy piątek XI Międzynarodowego Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury” w Toruniu. 24 listopada o godz. 13.00 reżyser opowie o pracy nad filmem „Zadziwiający świat chrząszczy”, który w ubiegłym roku wyprodukowały Lasy Państwowe.
W filmie, poza gatunkami powszechnie kojarzonymi i uznawanymi za pospolite pojawiają się również chrząszcze reliktowe, jak choćby kruchniczka sosnowa, czy dyląż garbarz, amatorzy odchodów, jak żuki czy grabarze, są też piękni drapieżcy - trzyszcze.
Poznać można też chrząszcze, które wcale tego rzędu owadów nie przypominają: trzmielopodobną rabież, czy kusokrywkę, wyglądająca jak gąsienicznik.

Po świecie chrząszczy oprowadza w filmie entomolog Jacek Kurzawa, który widzom „Zadziwiającego świata chrząszczy” przypomina znanego aktora Billa Murray’a.
„Zadziwiający świat chrząszczy” miał już swoją premierę na dużym ekranie – ubiegłej jesieni wyemitowała go telewizyjna Dwójka. Teraz będą go mogli zobaczyć także uczestnicy jednego z najważniejszych w kraju festiwalów przyrodniczych.

Film można też obejrzeć w kanale Echa Leśne na YouTube. Reżyser filmu, Sławek Skupiński od ponad 13 lat pracuje w Leśnym Studiu Filmowym. Tu doświadczenie w pracy operatora filmowego połączył z pasją do podpatrywania przyrody. Interesuje się zbiorowiskami  roślinnymi, stąd pierwsze wyreżyserowane przez niego filmy to cykl o typach siedliskowych lasów. Poza zdjęciami w terenie realizuje też zdjęcia studyjne: hoduje postacie larwalne owadów, by rejestrować kamerą ich rozwój osobniczy.