Aktualności Aktualności

Deszcz nagród filmowych

Filmy przyrodnicze, zrealizowane przez Leśne Studio Filmowe Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych, zostały dosłownie obsypane nagrodami 17 Międzynarodowego Festiwalu Filmów Korporacyjnych, Dokumentalnych i Turystycznych FilmAt.

Gala festiwalowa odbyła się 6.02. w Warszawie.

Pierwszą nagrodę w kategorii „Wiedza i dzika przyroda” zdobyły „Leśne rzeki” w reżyserii Sławomira Skupińskiego, natomiast drugą nagrodę w tej samej kategorii film „Żółw błotny – osobliwy relikt polskiej przyrody” w reżyserii Michała Ogrodowczyka.
Michał Ogrodowczyk jako reżyser odebrał jeszcze statuetkę za pierwsze miejsce filmu „Życie lasu. Storczyki” w kategorii „Ekologia i środowisko” – filmy do 90 min.
W tej kategorii, ale wśród filmów do 30 min. triumfowała z kolei produkcja „Leśni zapylacze” w reżyserii Elżbiety Trzonek i Bartosza Klamry.

Uwieńczeniem było przyznanie Turystycznej Sowy, czyli specjalnej nagrody festiwalu, filmowi „Leśne rzeki”. Tę nagrodę patronatem objął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Przewodniczącym jury 17 edycji festiwalu FilmAt był Zbigniew Żmudzki, producent filmowy, który kierował łódzką wytwórnią filmową Se-Ma-For (Studio Małych Form Filmowych), m.in. w czasie, kiedy Oscara zdobył film „Piotruś i wilk”, realizowany w koprodukcji z brytyjską firmą.
Zbigniew Żmudzki wręczając nagrody w kategorii Dokumentów opowiadał zgromadzonym gościom festiwalu o niezmiennie wysokiej jakości filmów Leśnego Studia Filmowego i podkreślał jego znaczącą rolę w produkcji najlepszych dokumentów przyrodniczych.
Nagrodami na festiwalu są statuetki Turysty. W tym roku tradycyjne dyplomy zamieniono na barwne motyle, namalowane przez Ewę Kotus, dyrektorkę Międzynarodowego Festiwalu Filmów Korporacyjnych, Dokumentalnych i Turystycznych FilmAt.

Wszystkie nagrodzone tytuły produkcji Leśnego Studia Filmowego można obejrzeć w kanałach @Echa Leśne i @Lasy Państwowe na YouTube. W wersji angielskiej filmy dostępne są do obejrzenia w kanale @ForestFilmStudio.