Aktualności Aktualności

FIlm o "polskich" truflach

Trufla letnia to jeden z 30 gatunków trufli, występujących w Europie.

W 2007 r. naukowo potwierdzono jej występowanie również w Polsce, na terenach Niecki Nidziańskiej. Jest grzybem, którego owocniki wyrastają pod ziemią na głębokości ok. 10-20 cm. Są niezwykle aromatyczne. To właśnie przez bardzo intensywny zapach i specyficzny smak różne odmiany trufli są cenione w kuchni. Szczególnie pożądane przez kucharzy są trufle białe i czarne, występujące w cieplejszym klimacie Włoch, Francji czy Hiszpanii. Jeżeli do niezwykłego aromatu dodamy jeszcze takie cechy charakterystyczne tych grzybów, jak rzadkie występowanie i nieprzewidywalność zbioru, wiadomo już skąd się biorą horrendalne ceny trufli na aukcjach.

Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa prowadzi unikalne w skali naszego kraju badania naukowe nad występowaniem trufli w Polsce. W ramach tych badań powstały pierwsze mikoryzowane owocnikami trufli letniej sadzonki drzew liściastych: dębów, buków, grabów i leszczyny. Sadzonki trafiły następnie na specjalnie przygotowane plantacje, gdzie za kilka lat będzie można zbierać owocniki. Swoją wiedzą na temat trufli dzieli się w wydanym przez Lasy Państwowe filmie „Trufle w Polsce" w reżyserii Michała Ogrodowczyka.

Filmowa wyprawa prowadzi przez polskie lasy, gdzie potwierdzono występowanie trufli letniej. Czasami owocniki rosną tak płytko pod ziemią, że można je dostrzec gołym okiem. Widzowie poznają warunki korzystne do rozwoju tych grzybów, zobaczą jak przygotować uprawę, ale również cofną się do zamierzchłych czasów, by przekonać się, co pisali o tych „czarnych diamentach" kronikarze, naukowcy i poeci.

Film dostępny na stronie www.sklep.bedon.lasy.gov.pl