Aktualności Aktualności

Filmowa nagroda z filmowej Łodzi

„Życie lasu. Bogactwo runa i podszytu” - film w reżyserii Michała Ogrodowczyka został nagrodzony podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego.

Produkcja Lasów Państwowych otrzymała nagrodę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi za tematykę szczególnie wyróżniającą się działalnością na rzecz ochrony środowiska.


Film pokazuje, że w skomplikowanym ekosystemie leśnym, gdzie każdy organizm - roślina czy zwierzę są ważne i niezastąpione, niższe piętra lasu pełnią wiele istotnych funkcji. Rośliny runa i podszytu dzięki gęstej sieci korzeni chronią glebę przed erozją, a ocieniając ją obniżają tempo parowania wody. W ten sposób poprawiają stosunki wodne i klimatyczne wnętrza lasu. Opadające liście tworzą z kolei warstwę ściółki, która przekształca się w próchnicę, a ta poprawia strukturę gleby i wprowadza do niej związki mineralne, które są łatwo przyswajalne dla różnych organizmów roślinnych, zwierzęcych i grzybów. To w ściółce jest największe bogactwo gatunkowe i niezliczone ilości organizmów, praktycznie niewidocznych dla ludzkiego oka. Wszystkie organizmy, tworzące te dwa piętra lasu, mają ogromne znaczenie także dla pozostałych warstw i determinują wzajemne funkcjonowanie.


Do konkursu finałowego festiwalu Włodzimierza Puchalskiego zakwalifikował się również film „Rybołowy pod skrzydłami leśników”, o projekcie ochrony rybołowa przez leśników i ornitologów w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej w programie LIFE+. Z kuluarowych informacji wynika, że ten film także został wysoko oceniony przez jury i niewiele zabrakło do konkursowej nagrody.


„Życie lasu. Bogactwo runa i podszytu” oraz „Rybołowy pod skrzydłami leśników” można obejrzeć w całości w serwisie YouTube, na kanale Echa Leśne.


A XVIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego przyniósł też nagrodę samemu Ośrodkowi Rozwojowo-Wdrożeniowemu Lasów Państwowych w Bedoniu. Jednostka została uhonorowana za działalność na rzecz ochrony środowiska województwa łódzkiego.