Aktualności Aktualności

Filmy Leśnego Studia Filmowego docenione na kolejnych festiwalach

Ubiegły rok był wyjątkowo obfity w nagrody dla „leśnych” filmów.

Produkcje zrealizowane przez Leśne Studio Filmowe zdobyły kilkanaście nagród i wyróżnień na festiwalach w kraju i za granicą, między innymi w Hiszpanii, Chorwacji, Indiach i w Niemczech.

Dobra passa trwa. Pierwsze pozytywne wiadomości w tym roku dotarły z daleka, bo z samego krańca kontynentu afrykańskiego. Aż dwa filmy: "Życie lasu. Storczyki" w reżyserii Michała Ogrodowczyka oraz "Leśni zapylacze" w reżyserii Elżbiety Trzonek i Bartosza Klamry znalazły się w finale festiwalu ITFF Africa - Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych Afryka 2023 w RPA.

Film „Życie lasu. Storczyki” pokazuje, że kojarzone z tropikami storczyki występują także w Polsce, na leśnych polanach i w samych lasach. Często niepozorne, nadal jednak zachwycają kolorami i kształtem kwiatów. Wszystkie gatunki są w naszym kraju pod ochroną. Film w całości można zobaczyć tutaj.

„Leśni zapylacze” to opowieść o tym, jak leśnicy w Polsce starają się wzbogacić środowisko leśne, żeby w lasach było więcej zapylaczy. Ginięcie pszczół, szczególnie dzikich gatunków, to dziś duży problem dla całego świata. W Polsce realizowany jest program „Pszczoły wracają do lasu”, w ramach którego m.in. sadzone są miododajne drzewa i krzewy, żeby zapewnić owadom pokarm w czasie ich aktywności od wiosny do jesieni. Film można zobaczyć tutaj.

Z północy kontynentu amerykańskiego, bo z Kanady nadeszła kolejna dobra informacja.
Film "Żółw błotny. Osobliwy relikt polskiej przyrody" w reżyserii Michała Ogrodowczyka został oficjalnie wybrany do pokazu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Migracji i Środowisku (IMEFF), który odbędzie się w dniach 5-11 czerwca 2023. Tegoroczny festiwal będzie wydarzeniem wirtualnym i film będą mogli zobaczyć widzowie nie tylko z Kanady, ale i z całego świata, angażując się w poruszane w nim ważne tematy zmian klimatycznych, zamieraniu gatunków, zanikaniu siedlisk.
"Żółw błotny..." zostanie zaprezentowany obok innych wybitnych dzieł, starannie wyselekcjonowanych, aby odzwierciedlały temat tegorocznego festiwalu „W kierunku zrównoważonej przyszłości”. Organizatorzy tak uzasadniają wybór: „Państwa film został wybrany, ponieważ jest przykładem artystycznych, technicznych i fabularnych walorów, które festiwal ma na celu promować.”
Jeżeli jeszcze Państwo nie widzieli filmu "Żółw błotny. Osobliwy relikt polskiej przyrody", warto to nadrobić przed tą światową premierą. Film dostępny jest tutaj.

Nagrody na festiwalach i te wszystkie „dobre wieści” o produkcjach przyrodniczych, realizowanych przez Leśne Studio Filmowe (działające w Ośrodku Rozwojowo-Wdrożeniowym Lasów Państwowych w Bedoniu pod Łodzią) to potwierdzenie, że polskie „leśne” filmy dokumentalne zyskują uznanie na całym świecie. Jest to również dowód na to, że przekaz o ochronie przyrody w Polsce jest interesujący dla odbiorów i ważny dla jurorów z odległych zakątków naszego globu.