Aktualności Aktualności

Ilustracyjne książki Katarzyny Bajerowicz znów w sprzedaży

Po długiej nieobecności w sprzedaży ponownie pojawiła się książka dla dzieci Sekretne życie ptaków

Po długiej nieobecności w sprzedaży ponownie pojawiła się książka dla dzieci Sekretne życie ptaków Katarzyny Bajerowicz.

Na książkowych ilustracjach dzieci mogą obserwować życie leśnych ptaków w ciągu roku. Na przykład stadko malutkich mysikrólików szuka w zakamarkach kory owadów. W tarninie uwijają się puchate raniuszki. A dalej młody samiec sikory czubatki szuka towarzyszki na całe życie.

Nawołują się zięby, rudziki nie chcą zostać w tyle i też improwizują, wypinając rude piersi. Gołębie siniaki już założyły gniazdo w przestronnej i wygodnej dziupli. Samica puszczyka znalazła niedaleko siniaków cichą i przytulną dziuplę, właśnie złożyła jaja, a tu tacy hałaśliwi sąsiedzi się sprowadzili!

Wiosna rozkwita w najlepsze: już także szczygły zaczynają wić gniazda. Remiz sprawdza czy olchowe gałązki, wiszące nad samą wodą, nadadzą się do budowy, a w trzcinach odezwał się pierwszy derkacz. Zaraz, zaraz - co on wyśpiewuje? Kaź-mirz żryj-pyrz nie-chcesz zdech-niesz jak-pies.

Latem w lesie jest już ciszej, a jesienią jeszcze bardziej, bo ptaki odlatują. Jednak kiedy jedne wyruszają w podróż, inne zostają, albo przylatują nowe z zimnej północy. Książka pokazuje dzieciom, że w lesie w każdej z pór roku mogą spotkać ptaki.

Warto zajrzeć do tego pięknego, kolorowego „ptasiego lasu”, narysowanego przez Katarzynę Bajerowicz.

Do książki dołączona jest płyta, na której ptaki można usłyszeć, a autorka opowiada o ilustracjach i ptasich zwyczajach.


W ten sam sposób, jako ilustracyjna książka dla dzieci z płytą CD została wznowiona druga z leśnej serii książek Katarzyny Bajerowicz. Życie lasu to barwna opowieść o dwóch niedźwiedzicach. Jedna z nich dopiero się urodziła i poznaje leśny świat. Najlepszym przewodnikiem, jak to zwykle bywa jest rodzic, w tym przypadku matka. Dzieci poznają las w różnych porach roku razem z niedźwiedzicami. Wiosnę zapowiada kwitnąca leszczyna, przylatują ptaki i zaczynają uwijać się przy gniazdach, a potem przy karmieniu młodych. W lesie robi się coraz głośniej za sprawą ich śpiewów i treli. Widać młode lisy i borsuki, ożywiły się wiewiórki, obudziły popielice. Także pod ziemią, po zimowym odrętwieniu, zaczyna tętnić życie. Wędrują dżdżownice, turkucie podjadki, na padlinie żerują chrząszcze – grabarze pospolite. I można zobaczyć podziemną część mrowiska.

A w letnie noce niedźwiedzie obserwują rozzwierzone niebo – tam też jest wielka i mała niedźwiedzica. Trwają koncerty pasikoników, słychać też głos dziwnego, aktywnego w nocy ptaka – lelka. Bobry budują swoje żeremia, a nieopodal poluje wydra i rodzina tchórzy. Jesienią w lesie jest pięknie, kolorowo. Ryczą jelenie i beczą łosie, a las opuszczają ptaki. Niedźwiedzica Urszula ze smutkiem żegna odlatujące żurawie. Kiedy zrobi się zimno i mroźno życie lasu zwolni swoje tempo. Jedne zwierzęta zapadną w letarg, inne będą oszczędzać energię, opuszczając tylko co jakiś czas swoje domy i zaciszne miejsca w poszukiwaniu jedzenia. Niedźwiedzice zapadają w sen.

Książki Katarzyny Bajerowicz otrzymały Medal Mercurius Gedanensis podczas Festiwalu Turystyki i Czasu Wolnego w Gdańsku w 2016 roku.
Obydwa tytuły można kupić w sklepie internetowym z wydawnictwami Lasów Państwowych www.sklep.bedon.lasy.gov.pl