Aktualności Aktualności

Jury uznało, że „Bagna są dobre" !

„Bagna są dobre!” – film Leśnego Studia Filmowego ORWLP w Bedoniu otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu edukacyjnego XVII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego.

„Bagna są dobre!" – film w reżyserii Tomasza i Michała Ogrodowczyków z Leśnego Studia Filmowego ORWLP w Bedoniu otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu edukacyjnego  
XVII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Opowiada o projekcie przywracania wody na Polderze Północnym Parku Narodowego "Ujście Warty". Kiedyś rozciągały się tam jedne z najbardziej niedostępnych i dzikich bagien Europy, jednak teren zmeliorowano ponad 3 wieki temu. Obecnie, w ramach projektu „Bagna są dobre!" blisko 5 tys. hektarów łąk przywracanych jest środowisku i ludziom. A to niezwykle ważne, bo bagna, tak cenne przyrodniczo i obfitujące w rzadkie gatunki roślin i zwierząt, zatrzymujące wodę, stabilizujące klimat, giną na naszych oczach. Nagrodzony film realizowany był przez 5 lat, a powstał na zlecenie Stowarzyszenia "Ptaki Polskie". Jest przykładem dobrej współpracy Lasów Państwowych z sektorem organizacji pozarządowych.

Nagrodę za „Bagna są dobre!" wręczyła reżyserom Anna Puchalska-Żelewska, córka Włodzimierza Puchalskiego. Anna Puchalska podziękowała Tomaszowi Ogrodowczykowi
i Lasom Państwowym za przywrócenie twórczości jej ojca obecnym pokoleniom słuchaczy, czytelników i widzów. Wspomniała tzw.  „Zieloną serię" książek, wznowionych przez Lasy Państwowe jako albumy zdjęć ze słuchowiskami przyrodniczymi oraz filmy Włodzimierza Puchalskiego, które odzyskały dawny blask dzięki rekonstrukcji cyfrowej. W ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego uczestnicy festiwalu mogli te filmy obejrzeć i dowiedzieć się, że proces digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej sfinansowały Lasy Państwowe.

Nagrodzony film „Bagna są dobre!", jak również zrealizowane w Leśnym Studiu Filmowym „Lasy bagienne" będzie można zobaczyć jesienią w TVP2.