Aktualności Aktualności

Kolejna produkcja leśna nagrodzona w Łodzi!

"Żółw błotny. Osobliwy relikt polskiej przyrody" - film w reżyserii Michała Ogrodowczyka, wyprodukowany przez Lasy Państwowe został uznany najlepszym filmem edukacyjnym XIX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, który w weekend zakończył się w Łodzi.

Żółw błotny jest jedynym gatunkiem żółwia naturalnie występującym w Polsce. Niestety, jest też w naszym kraju gatunkiem skrajnie nielicznym, któremu grozi wyginięcie. Aktywna ochrona, w którą włączają się również leśnicy, daje nadzieję, że gad ten nie zniknie z polskiego krajobrazu. Główną przyczyną zaniku tego gatunku jest niestety człowiek, który przez setki lat niszczył jego populacje i siedliska. W wielu regionach Europy był na przykład masowo odławiany w celach kulinarnych.

Poważnym zagrożeniem dla żółwia błotnego są od kilku dziesięcioleci żółwie pochodzące z Ameryki Północnej. Należą one do grupy żółwi ozdobnych, a żółw czerwonolicy został zaliczony do najbardziej inwazyjnych gatunków obcych w skali całego świata.

Film pokazuje żółwie błotne w ich naturalnym środowisku wodnym. Unikalne są zdjęcia samicy składającej jaja oraz małych żółwi, które po wykluciu ruszają w swoją pierwszą wielką i najtrudniejszą podróż do zbiorników wodnych.

Poza filmem o żółwiu błotnym aż trzy inne produkcje „leśne” zakwalifikowały się do konkursu głównego tegorocznego festiwalu im. Włodzimierza Puchalskiego. To „Leśne rzeki” w reżyserii Sławomira Skupińskiego, „Leśni mocarze” w reżyserii Mateusza Matysiaka, Tomasza i Michała Ogrodowczyków oraz kolejny film, wyreżyserowany przez Michała Ogrodowczyka „Życie lasu. Storczyki”. To duży sukces Leśnego Studia Filmowego, które zrealizowało wszystkie wymienione produkcje.

A nagrodzony przez festiwalowe jury film "Żółw błotny. Osobliwy relikt polskiej przyrody" można w całości obejrzeć w kanale Echa Leśne w serwisie YouTube. Produkcja prezentowana jest również w telewizyjnym kanale TVP Dokument.