Aktualności Aktualności

Lasy bagienne hitem TVP!

750 000 widzów oglądało w TVP2 "Lasy bagienne".

750 tysięcy – tylu widzów oglądało 19 listopada telewizyjną premierę filmu Lasy bagienne, wyprodukowanego przez Lasy Państwowe. Emisja odbyła się w Programie 2 Telewizji Polskiej, w niedzielnym paśmie „Rodzinne oglądanie”.

Taka widownia to duży sukces emisyjny. Nawet popularne programy rozrywkowe często gromadzą mniej widzów przed telewizorami.
Lasy bagienne opowiadają o leśnych obszarach, które są trudno dostępne, nawet dla leśników. Lasy okresowo zalewane wodą, położone na terenach podmokłych, na bagnach są ostoją dla wielu gatunków zwierząt. W filmie można zobaczyć stosunkowo powszechne olsy, ale równocześnie tak rzadkie siedliska, jak bory bagienne, borealną świerczynę bagienną czy też bagienną brzezinę. Takich dzikich obszarów przyrodniczych jest już na naszej planecie coraz mniej, dlatego te pozostałe są z reguły bardzo różnorodne i bogate gatunkowo. Bogactwo roślin zapewnia pożywienie różnorodnym gatunkom zwierząt i grzybów i w ten sposób cały przyrodniczy cykl działa na korzyść leśnych ekosystemów.

Wyjątkowo cenne przyrodniczo obszary są na terenach leśnych objęte różnego rodzaju ochroną. Leśnicy dbają o to, by takie lasy jak najdłużej były różnorodne i nie traciły na swojej atrakcyjności, szczególnie dla zamieszkujących je rzadkich gatunków roślin, zwierząt
i grzybów. Reżyserami filmu Lasy bagienne są Michał i Tomasz Ogrodowczykowie oraz Sławomir Skupiński, pracujący na co dzień w Leśnym Studiu Filmowym ORWLP w Bedoniu. Nad filmem pracowali dwa lata.

Film w całości dostępny jest do obejrzenia na VOD TVP. (https://vod.tvp.pl/video/lasy-bagienne,lasy-bagienne,34888783)