Aktualności Aktualności

"Leśne rzeki" nagrodzone w Hiszpanii

"Leśne rzeki" - film w reżyserii Sławomira Skupińskiego otrzymał złoto w kategorii najlepszego filmu średniego metrażu Terres Travel Festival w Hiszpanii.

Ceremonia wręczenia nagrody miała miejsce w mieście Tortosa, leżącym nad Ebro – najdłuższą rzeką tego kraju, niedaleko miejsca, gdzie wpływa ona do Morza Śródziemnego. Film o leśnych odcinkach rzek, które zachowują w Polsce swój dziki charakter i różnorodność biologiczną powstał w okresie, kiedy cała Europa zmaga się ze skutkami zmian klimatycznych i wysychaniem np. Loary we Francji. Reżyser pokazał, że po wypłynięciu z lasów mniejsze rzeki i cieki wodne stają się często wąskimi kanałami, dodatkowo jeszcze zaśmieconymi i zanieczyszczonymi.
Polska jest w grupie państw, którym ogólnie grozi deficyt wody. Lasy zaś mają dobroczynny wpływ na cenne zasoby hydrologiczne, pełniąc funkcję wodochronną i retencyjną. Mają ogromne znaczenie dla jakości wody i kondycji przepływających przez nie rzek. Można z całą pewnością powiedzieć, że są dziś ostojami dzikich rzek. Mamy tu wyjątkową okazję do obserwacji naturalnych jeszcze procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym. Nie stać nas na uratę tych cennych biotopów, o czym wiedzą leśnicy, chroniąc podmokłe obszary i realizując wiele projektów małej retencji, a także prowadząc zrównoważoną gospodarkę leśną.
Naturalnie meandrująca wśród drzew rzeka, nieściśnięta w betonowe ramy, oczyszczona, napowietrzona, z powalonymi konarami, tworzącymi wyżłobione przez nurt zagłębienia, stanowi esencję przyrody, naturalne miejsce występowania i rozrodu ryb oraz innych organizmów związanych z tym środowiskiem. Taką właśnie „leśną” rzekę można podziwiać w filmie, który zachwyca zdjęciami, szczególnie tymi podwodnymi, zrealizowanymi specjalnie do tego celu przez współpracującego z Leśnym Studiem Filmowym Pawła Vogelsingera. Zarówno warstwa obrazowa, jak również kwestie merytoryczne ochrony zasobów wodnych  i związanych z rzekami gatunków zostały docenione przez międzynarodowe jury festiwalu Terres Travel w Hiszpanii.
Już wiadomo, że „Leśne rzeki” otrzymają też laury festiwalu w Zagrzebiu. Jaka to jednak nagroda okaże się w październiku, podczas gali finałowej.

Zrealizowany przez Lasy Państwowe film "Leśne rzeki" można w całości obejrzeć w kanale Echa Leśne w serwisie YouTube. Produkcja prezentowana jest również w telewizyjnym kanale TVP Dokument.