Aktualności Aktualności

Leśniczy Piątek, skrzat Maurycy i szczurek Ogryzek znowu w radiu!

Jedynka Polskie Radio emituje audiobook „Dentysta w paszczy krokodyla i inne historie z Doliny Bagiennej Trawy” Pawła Wakuły.

To opowiadania przyrodnicze, nawiązujące do popularnej serii o przygodach leśniczego Piątka i jego leśnych przyjaciół. Tak jak poprzednie książki, „Dentystę w paszczy krokodyla…", wydały Lasy Państwowe, a czyta ją znakomicie Jarosław Boberek.

Emisje rozpoczynają się 16 stycznia w audycji Jedynka Dzieciom. 10 odcinków będzie emitowanych od poniedziałku do piątku, do 27 stycznia ok. godz. 19.45.

Prezentowane odcinki będą rozgrywały się zimą, a w radiowych planach, po krótkiej przerwie, są jeszcze emisje opowiadań z innych pór roku.

Mamy nadzieję, że przyjemnie będzie posłuchać tych zimowych opowieści w odpowiedniej aurze, ze śniegiem i mrozem za oknem. Choćby historii o czubkach:

– Serdecznie witamy w naszej dolinie! Jak minęła wam podróż?

– Doskonale! Nie możemy nacieszyć się pogodą. Tak tu u was miło i cieplutko! – odparła pierwsza z brzegu jemiołuszka.

– Panie leśniczy, te czubki mówią, że jest im ciepło! – poskarżył się szczurek.

– Co w tym dziwnego? – wzruszył ramionami Piątek. – Przyleciały do nas aż z dalekiej północy, bo tam panują znacznie niższe temperatury!

– A, chyba, że tak! – odetchnął z ulgą Ogryzek.

W Dolinie Bagiennej Trawy odbył się także huczny Sylwester, do którego skrzętnie przygotowywali się skrzat Maurycy i szczurek Ogryzek:

– Ty, co to jest smoking? – spytał Ogryzek, gdy leśniczy zniknął wśród świerków okalających Malinową Polanę. – Czy to jest coś do jedzenia?

– Nie mam pojęcia – rozłożył ręce skrzat. – Ale jestem prawie pewien, że niczego takiego nie mamy!

– A muchę?

Maurycy podrapał się po głowie.

– Z tym nie powinno być problemu. Wiem, że kilka zimuje w szparze pod oknem.

Innym razem, kiedy Ogryzek łowiąc ryby nad rzeką narzekał, że w naszych lasach brakuje prawdziwie barwnych ptaków jeden taki kolorowy nadleciał:

– O rany! Jaki cudny! Ładniejszy niż okoń!

Przybysz badawczo przekrzywił łebek. Jego główka i grzbiet były niebieskozielone w błękitne kropki, miał czerwonawe policzki i pomarańczowy brzuszek, a do tego śnieżnobiałą szyję.

– To musi być papuga! – orzekł Maurycy, któremu kiedyś czarny bocian Gerwazy, bywalec afrykańskich ostępów, opowiadał o takim właśnie bajecznie upierzonym ptaku. – Polly, chcesz orzeszka? – spytał głupawo. Nie miał przy sobie orzechów, ale słyszał od Gerwazego, że tak mówi się do papug.

Ptaszek łypnął pogardliwie okiem, a potem ni z tego, ni z owego skulił się w sobie i jak pocisk zanurkował w przerębli. Po chwili był z powrotem, a w jego dziobie trzepotała niewielka rybka.

– Hej! Przecież to ja miałem polować na okonia! – oburzył się szczurek.

Wcześniejsze 3 „leśne" audiobooki Pawła Wakuły były już emitowane w Polskim Radiu i zawsze gromadziły przed odbiornikami szeroką publiczność, w tym licznych w całym kraju fanów leśniczego Piątka i mieszkańców niezwykłego lasu wokół leśniczówki Klechdy.

Zapraszamy więc do słuchania radia wierząc, że i tym razem będzie tak samo!

Audiobook dostępny jest w sprzedaży pod adresem

www.sklep.bedon.lasy.gov.pl

Fragmenty książki w wersji audio dostępne są również w Internecie na stronie Polskiego Radia Dzieciom oraz w serwisie YouTube, na kanale Leśnego Studia Filmowego.

Zaś książkę w tradycyjnej wersji wydało Wydawnictwo Literatura.