Aktualności Aktualności

Leśniczy Piątek znowu w radiu!

Jedynka Polskie Radio emituje audiobook „Dentysta w paszczy krokodyla i inne historie z Doliny Bagiennej Trawy” Pawła Wakuły.

Jedynka Polskie Radio emituje audiobook „Dentysta w paszczy krokodyla i inne historie z Doliny Bagiennej Trawy” Pawła Wakuły. To opowiadania przyrodnicze, nawiązujące do popularnej serii o przygodach leśniczego Piątka i jego leśnych przyjaciół. Tak jak poprzednie książki, „Dentystę w paszczy krokodyla…”, wydały Lasy Państwowe, a czyta ją znakomicie Jarosław Boberek.
Emisje radiowe potrwają od 7 do 18 sierpnia. Od poniedziałku do piątku ok. godz. 19.45 w audycji Radio Dzieciom w Programie I Polskiego Radia zostanie nadanych 10 odcinków audiobooka.

" Słońce stało wysoko na niebie i prażyło niemiłosiernie. Maurycy i Ogryzek leżeliw wybujałej trawie na skraju Bocianiej Łąki i oddawali się temu, co w samo południe wychodziło im najlepiej, czyli leniuchowaniu.
Nagle ich uwagę przykuł jakiś ruch. Niewielka myszka zwinnie wspinała się po łodydze, wlokąc ze sobą ścięty kłos.
– Że też chce jej się pracować w taki potworny upał… – mruknął sennie skrzat.(…)
– W życiu nie widziałem, żeby mysz wspinała się z taką łatwością! – zauważył Maurycy. (…)
Myszka wychyliła się z zawieszonego na źdźbłach gniazda i bez najmniejszego problemu zaczęła schodzić głową w dół po rozkołysanym badylu. Używała przy tym długiego chwytnego ogonka jako podpory. Po chwili była już na ziemi i zniknęła w gęstej trawie.
– O rany! Ale sztuka! – zachwycił się skrzat. – Ta mała mogłaby występować w cyrku!
– Sprawdźmy, co jest w tym gniazdku – zaproponował szczurek. (..)
– Aua! – jęknął, rozcierając stłuczony ogonek.
– Mówiłem, że nie dasz rady – mruknął leniwie skrzat.
Tak zastał ich wracający z obchodu Piątek.
– Co ja widzę! – zawołał. – Ogryzku, czyżbyś chciał dorównać badylarce? To nie jest takie proste!
– Nikomu nie chcę dorównać… – burknął szczurek. – Po prostu byłem ciekaw, kto mieszka w tym gnieździe…
– Jak to kto? – roześmiał się leśniczy. – Przecież mówiłem, że badylarka! Tylko ten gatunek myszki może zbudować domek w równie niedostępnym miejscu!
To fragment opowiadania „Mysz cyrkówka”, który być może także będzie można usłyszeć
w radiu.
Mamy nadzieję, że emisje zabawnych, przyrodniczych historii, napisanych przez Pawła Wakułę, uprzyjemnią słuchaczom radia wakacyjny wypoczynek i szczególnie dzieci zainteresują podglądaniem i odkrywaniem przyrody dookoła. "

Audiobook dostępny jest w sprzedaży pod adresem: www.sklep.bedon.lasy.gov.pl

Fragmenty książki w wersji audio dostępne są również w Internecie na stronie Polskiego Radia Dzieciom oraz w serwisie YouTube, na kanale Leśnego Studia Filmowego. Książkę w tradycyjnej wersji wydało Wydawnictwo Literatura.