Aktualności Aktualności

Nowe wydawnictwa Lasów Państwowych

Lasy Państwowe wydały kolejne, przyrodnicze tytuły dla dzieci.

Jednym z nich jest trzeci z serii audiobooków Pawła Wakuły o leśniczym Piątku i gromadzie jego niezwykłych przyjaciół z Doliny Bagiennej Trawy. W nowej audioksiążce „Dębowa kołyska" leśniczy zostaje tatą, a w leśniczówce Klechdy, poza jego małą córką Anielką, pojawia się również wyjątkowo uczynny skrzat – domowik. W nowej opowieści są sytuacje mrożące krew w żyłach, kiedy Piątek w magiczny sposób dostaje się do mrowiska i grozi mu śmierć przez ścięcie głowy, czy kiedy ledwo uchodzi z życiem przed drapieżną larwą mrówkolwa. W lesie rozpoczynają protest ekolodzy i nadchodzi niezwykle groźna Wietrzyca. Nad Rzeką Bagiennej Trawy zaś w najlepsze trwa zabawa – wszyscy, a szczególnie żabony, cieszą się z nowego aquaparku, zbudowanego przez zdolnego bobra.

Czy leśniczy spotka wreszcie sześcioptaka? Co słychać u niedźwiedzia brutalnego Leona, sprytnego szopa pracza Dzikiego Billa, Maurycego, Ogryzka i reszty ferajny?
Zachęcamy do słuchania „Dębowej kołyski"! Znakomicie napisaną książkę Pawła Wakuły ponownie czyta równie znakomity Jarosław Boberek. Książkę w tradycyjnej wersji wydało Wydawnictwo Literatura z Łodzi.

Fragment audiobooka https://www.youtube.com/watch?v=o9Uhdv8c6us&feature=youtu.be

Ukazały się również dwie ilustracyjne książki dla dzieci, „Życie lasu" oraz „Sekretne życie ptaków", które „wyrysowała" Katarzyna Bajerowicz. Autorka znana jest z książek przyrodniczych dla dzieci, opowiadających o mrówkach i żabach.

Tym razem na swoich pięknych, barwnych rysunkach opowiada o życiu ptaków leśnych. Na obrazkach pojawiają się więc te pospolite, jak sójka, gil, kukułka, bogatka, żuraw czy kos, ale również mniej znane gatunki, jak  podróżniczek, zaganiacz, mysikrólik, czy pleszka. Ptaki obserwujemy w ciągu całego roku w różnych sytuacjach i scenerii. To w książce „Sekretne życie ptaków", natomiast w „Życiu lasu" towarzyszymy dwóm niedźwiedzicom, Urszuli i jej córce Urszulce. Za ich sprawą widzimy, co w lesie dzieje się w poszczególnych porach roku: od wybudzenia lasu z zimowego letargu, po rozkwit wiosny, letnie uspokojenie, jesienne kolory, dźwięki rykowiska i odloty leśnych ptaków. Książkę kończą zimowe ilustracje lasu, w którym w pary łączą się zakochane dziki, kruki szukają padliny, a sarny i jelenie czegoś jadalnego pod grubą pokrywą śniegu. W swoich ciepłych legowiskach śpią niedźwiedzie, borsuki, jeże i inne, mniejsze zwierzęta.

Do książek dołączone zostały płyty CD, na których autorka niezwykle ciekawie opowiada o tym, co dzieje się na ilustracjach. Opowiadania zaś zostały udźwiękowione przez Tomasza Ogrodowczyka głosami przyrody. Wydawnictwa oddziaływają więc na wyobraźnię dzieci na różnych płaszczyznach.

Zobaczcie i posłuchajcie fragmentu książki „Sekretne życie ptaków" (https://www.youtube.com/watch?v=R03a_beR7aI)

 

Wydawnictwa dostępne są w sklepie internetowym:

www.sklep.bedon.lasy.gov.pl