Aktualności Aktualności

Nowe wydawnictwa LP

Lasy Państwowe wydały nowe tytuły książek i filmów o niezwykle ciekawym świecie przyrody.

Osobliwy świat chrząszczy to trzecia już z „leśnej" serii książek dla dzieci, autorstwa Katarzyny Bajerowicz.

Książka ma postać ilustrowanego atlasu, z krótkimi informacjami o każdym z 24 gatunków głównych, przedstawionych na ilustracjach (poza tymi gatunkami pojawiają się także inne). Na dołączonej płycie Katarzyna Bajerowicz opowiada o chrząszczach niesamowite historie. A w tle słychać odgłosy przyrody.

A chrząszcze to naprawdę wyjątkowe owady. Twarde pancerze chronią ich ciała i wydawałoby się, że utrudniają im poruszanie. A przecież chrząszcze doskonale latają i biegają. Delikatne skrzydła chowają pod twardymi pokrywami grzbietowymi, jednak błyskawicznie potrafią zerwać się do lotu. Niezwykle ciekawy jest rozwój chrząszczy, które przechodzą tak zwane przeobrażenie zupełne, polegające na przekształcaniu się w kolejne stadia w ogóle do siebie niepodobne – jajko do larwy, larwa do poczwarki i dorosłego owada. Tak samo, jak u motyli, a całkiem inaczej niż na przykład u pasikonika, który „wychodzi ze skóry" kiedy rośnie. Chrząszcze mają bardzo urozmaicone menu. Są takie, którym smakuje pyłek kwiatowy i takie, dla których nie ma nic lepszego niż kupa, czy cuchnąca padlina albo spróchniałe drewno.W Polsce żyje ponad 6 tysięcy gatunków tych owadów. W tej książce przedstawione zostały tylko niektóre, związane z lasami.

W puszczy i Żywoty drzew, napisane przez Juliana Ejsmonda, wydane zostały jako audiobooki z książeczką, zawierającą fragmenty tekstu i barwne ilustracjami. To propozycja dla nieco starszych odbiorców, którzy docenią piękny język, jakim autor opisuje polską przyrodę i drzewa leśne. O zwierzętach pisze zaś próbując przeniknąć ich psychikę i rozumować nie jak człowiek, lecz jak one.

Posłuchaj

Filmy Włodzimierza Puchalskiego z lat 1955-74 zostały cyfrowo zrekonstruowane. Teraz w bardzo dobrej jakości można obejrzeć takie tytuły, jak:

1. Skrzydlaci rycerze (1955), gdzie Puchalski pokazuje bogactwo ptasiego świata nad Narwią i jej szerokimi rozlewiskami. Zobaczyć można miedzy innymi tokujące cietrzewie
i bataliony.

2. Zwierzęta naszych lasów (1963), pokazujący prawdziwe bogactwo świata zwierzęcego. W filmie pojawiają się niedźwiedzie, rysie, żubry, wyjątkowe zdjęcia piskląt takich ptaków, jak choćby grubodziób, drozd śpiewak, pełzacz leśny.

3. Żubry (1964), które to zwierzęta niecałe pół wieku przed realizacją filmu były na skraju wyginięcia - populacja światowa liczyła wówczas ok. 30 sztuk tych zwierząt.

4. Zima w lesie (1966) z pięknymi, czarno-białymi zdjęciami zimowych krajobrazów leśnych. Śnieg, który przez dwie doby padał bez przerwy, okrył wszystko grubą warstwą. Zaskoczone zadymką kuropatwy i bażanty na próżno poszukiwały żeru. Nadeszły ciężkie dni dla polnej i leśnej zwierzyny.

5. Wśród łąk i wód (1974) ze zdjęciami niezliczonego ptactwa wodnego, które po zimowej ciszy zapełniło łąki i wody. Są żurawie, czajki, rycyki, niezwykle widowiskowe bąki. Przyroda tętni życiem.

Lasy Państwowe wydały także niepublikowaną do tej pory książkę Puszcza Włodzimierza Korsaka. Na twórczości autora wychowało się wiele pokoleń leśników, myśliwych i przyrodników. Korsak przekazuje w swoich opowiadaniach fascynację dziką przyrodą. Na wykonanych przez autora fotografiach i rysunkach zachował dla przyszłych pokoleń przedwojenne obrazy, zwłaszcza krajobrazów puszcz i bagien.

Do książki tradycyjnej dołączony został audiobook, czytany przez aktora Andrzeja Grabarczyka.

Posłuchaj