Aktualności Aktualności

Opowieści z puszcz i lasów

„Z puszcz i lasów” – zbiór niezwykłych, przyrodniczych opowiadań wydały jako audiobook Lasy Państwowe.

W tradycyjnej, książkowej formie po raz pierwszy zostały wydane w latach 60. ubiegłego wieku. Ich autorem jest Jan Jerzy Karpiński, wybitny polski przyrodnik i entomolog, współtwórca i dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego.

Wśród 145 opowiadań są historie o wilkach, niedźwiedziach, rysiach, licznie reprezentowany jest też świat owadów, którym pasjonował się Karpiński. Autor w niezwykle ciekawy sposób opisuje przyrodnicze bogactwo Polski, głównie okolic Puszczy Białowieskiej. W napięciu trzyma choćby opowiadanie o żubrach:

" Gdyśmy dochodzili do wywrotu, zza ściany jego płaskiego systemu korzeniowego ukazała się nagle brodata głowa z pięknymi półksiężycami rogów, rozdętymi nozdrzami i groźnie łyskającymi ślepiami. Struchleliśmy z przerażenia. Cofać się było za późno. Strażnik rzucił drążek i skoczył ku najbliższemu świerkowi. Ja stałem oszołomiony, gdyż w tej samej chwili ujrzałem leżącego na ziemi, tuż pod nachylona głową matki, małego, kosmatego żubrzyka. Żubrzyca wydała z siebie gardłowy chrap, przypominający raczej krótkie rżenie i skoczyła błyskawicznie w ślad za uciekającym. Ujrzałem jeszcze, jak podobny do dużego, pluszowego niedźwiadka żubrzyk uniósł się na zadzie i, klęcząc na cienkich przednich nóżkach, próbował wstać ziemi, po czym uskoczyłem w tył i pobiegłem z powrotem. Ciężko dysząc, sam nie wiem jak i kiedy znalazłem się z drugiej strony gąszczu grabowego. Zdjął mnie wielki niepokój o strażnika, gdyż usłyszałem jego rozpaczliwe: ho-op! Nie było czasu do namysłu. Okrążyłem, jak mogłem najprędzej, grabiniak i zdążałem do miejsca, z którego dochodził głos. Z daleka już dostrzegłem uczepionego na grubym pniu świerkowym strażnika, którego z dołu atakowała rozjuszona żubrzyca. Wspierając się racicami przednich nóg w szeroką podstawę drzewa, podrzucała głowę do góry i usiłowała dosięgnąć go rogami. "

Książkę „Z puszcz i lasów" czytają znani polscy aktorzy m.in. Włodzimierz Press, Wiktor Zborowski, Stanisław Brudny, Anna Apostolakis, Jarosław Boberek, Janusz Zadura, Grzegorz Kwiecień.

Audiobook dostępny jest w sklepie internetowym pod adresem www.sklep.bedon.lasy.gov.pl.

 

Historia o bobrach:

https://youtu.be/lcSUqmhMUO4

Nagrania studyjne:

https://youtu.be/mewioVsgZW8