Aktualności Aktualności

Premierowe emisje filmów przyrodniczych Lasów Państwowych

Zachęcamy do obejrzenia produkcji przyrodniczych Lasów Państwowych w TVP

Już 27 maja, w niedzielę, ok. godziny 10.30 paśmie Rodzinne oglądanie w TVP 2 rozpocznie się premierowa emisja zrealizowanego przez Lasy Państwowe filmu "Zadziwiający świat chrząszczy".

Chrząszcze to jeden z najliczniejszych rzędów owadów. Przybierają przeróżne kształty i rozmiary. Poszczególne gatunki zasiedliły niemal wszystkie nisze ekologiczne, środowiska leśne, wodne, martwe drewno , grzyby, glebę, liście, odchody zwierzęce, szczątki martwych zwierząt. Spotkamy je  zarówno w glebie,  jak również w koronach drzew. Ponieważ jednak zazwyczaj pozostają w ukryciu, przez co w naturze możemy zobaczyć  jedynie niewielki ułamek z całego ich bogactwa gatunkowego.


W filmie pojawiają się chrząszcze pospolite, rzadkie oraz te uznane za reliktowe, jak choćby kruchniczka sosnowa czy dyląż garbarz. Są i takie, które wcale nie wyglądają na przedstawicieli tego rzędu owadów, np. trzmielopodobna rabież, czy kusokrywka, przypominająca gąsieniczniki.. Zobaczyć można amatorów odchodów, jak żuki czy grabarze, i pięknych drapieżców - trzyszcze.  

Reżyserem Zadziwiającego świata chrząszczy jest Sławomir Skupiński.

10 czerwca, w niedzielę, ok. godziny 10.45 paśmie Rodzinne oglądanie w TVP 2 rozpocznie się premierowa emisja filmu "Życie lasu – bogactwo przyrodnicze".
Film, którego reżyserem jest Michał Ogrodowczyk, pokazuje polskie lasy z ich przyrodniczym bogactwem jako środowisko, na przykładzie którego najlepiej można zrozumieć istotę i znaczenie bioróżnorodności.

Zdjęcia do obydwóch filmów realizowała ekipa Leśnego Studia Filmowego, w którym od lat powstają jedne z bardziej rozpoznawalnych filmów przyrodniczych, dotyczących polskiej przyrody. Ostatnia premierowa emisja filmu "Lasy bagienne", który też powstał w Leśnym Studiu Filmowym, zgromadziła przez telewizorami w listopadzie ubiegłego roku 750 tys. widzów.