Aktualności Aktualności

Wyróżnienie na podlaskich targach leśnych

Stoisko Ośrodka Rozwojowo – Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu zostało wyróżnione w konkursie na hit II Targów Leśnych „Las i my" w Szepietowie na Podlasiu. Targi trwały od 11 do 12 października.

Jury konkursu doceniło edukacyjny wymiar oferty targowej ORWLP w Bedoniu. Na stoisku odbywały się pokazy przerzynki kłody pod naprężeniem oraz pokazy udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków w lesie. Profesjonalny pilarz-instruktor przekazywał informacje o utrzymaniu dobrego stanu technicznego pilarki oraz właściwego przygotowania sprzętu do prac leśnych. Prezentował również zasady działania środków do absorpcji substancji szkodliwych, takich jak oleje i smary.

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs brakarski, w którym należało wykazać się wiedzą z zakresu wad drewna. Najlepiej w tej rywalizacji poradziła sobie Julia Melchior, na co dzień pracująca jako stażystka z Nadleśnictwie Supraśl.
W nagrodę weźmie udział w profesjonalnym kursie brakarskim, organizowanym przez ORWLP w Bedoniu.

Na Podlasiu, m.in. w Puszczy Białowieskiej, fotografował i filmował przyrodę Włodzimierz Puchalski. Ze swojej chaty w Morusach pod Tykocinem wyruszał na przyrodnicze wyprawy nad Narew i Biebrzę. Na stoisku ORWLP w Bedoniu można było zobaczyć wznowioną przez Lasy Państwowe tzw. „Zieloną serię" książek tego autora. Cztery najbardziej popularne tytuły Włodzimierza Puchalskiego: „Bezkrwawe łowy", „Wyspa kormoranów", „Wśród trzcin i wód" oraz „W krainie łabędzia" po 60 latach wydane zostały ponownie, w nowej formie albumów fotograficznych z audiobookami.

Targi leśne „Las i my" zorganizowane zostały przez Regionalną Dyrekcje Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśnictwo Rudka i Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Odwiedzający targi mogli poznać nowe technologie stosowane przy pozyskaniu i obróbce drewna, uczestniczyć w pokazach i seminariach tematycznych.

Targom leśnym towarzyszyły Jesienne Targi Ogrodnictwa. W dwudniowej imprezie wzięło udział kilka tysięcy osób.