Aktualności Aktualności

Wznowione dzieła Puchalskiego na festiwalu Sztuka Natury w Toruniu

Wznowiona przez Lasy Państwowe seria tzw. Zielonych książek Włodzimierza Puchalskiego zdominowała tegoroczny VII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Sztuka Natury w Toruniu.

Najpierw w Muzeum Podróżników otwarto wystawy zrekonstruowanych cyfrowo zdjęć Włodzimierza Puchalskiego z książek Wśród trzcin i wód oraz W krainie łabędzia. Trzecia wystawa Werki Włodzimierza Puchalskiego przedstawia zdjęcia autora oraz towarzyszy jego przyrodniczych wypraw podczas pracy fotograficznej i filmowej. Werki... to także tytuł albumu z płytą multimedialną, który Lasy Państwowe wydadzą pod koniec roku, a który zawierał będzie niepublikowane dotąd fotografie i dokumenty archiwalne z lat 1934-1957, dotyczące powstawania Zielonej serii. Znajdą się więc tam recenzje książek, artykuły, notatki i zapiski autora. W albumie będzie również opisana 3-letnia praca nad wznawianiem dzieł Puchalskiego.

Właśnie ten temat podczas festiwalu Sztuka Natury w Toruniu przybliżał zebranym Tomasz Ogrodowczyk, reprezentujący Ośrodek Rozwojowo – Wdrożeniowy Lasów Państwowych.  Opowiadał o szczegółach wydania na nowo "Bezkrwawych łowów", "Wyspy kormoranów", "Wśród trzcin i wód" oraz "W krainie łabędzia". O tym, jak w Muzeum Niepołomickim odszukanych zostało ok. 1500 negatywów zdjęć Włodzimierza Puchalskiego, które następnie zostały zeskanowane i poddane cyfrowej rekonstrukcji. Wznowiona Zielona seria w liczbach przedstawia się następująco:

  • 1250 godzin prac nad rekonstrukcją zdjęć,
  • 750 godzin na przygotowanie zdjęć do druku i ponowny skład,
  • 153 godziny prac w studiu nagraniowym,
  • 400 godzin montażu dźwięku,
  • 53 aktorów i naturszczyków biorących udział w nagraniach,
  • 31 godz. 42 min. – tyle trwają wszystkie opowiadania (80) w czterech albumach,

W prezentacji uczestniczyła także Anna Puchalska – córka autora Zielonych książek oraz Włodzimierz Press – odtwórca roli Włodzimierza Puchalskiego we wznowionych w formie audio książkach.  Uczestnicy festiwalu wykorzystywali każdą okazję do kontaktu z tymi wyjątkowymi gośćmi. Były rozmowy, książkowe dedykacje, pamiątkowe zdjęcia.

Tomasz Ogrodowczyk został wyróżniony przez organizatorów za znaczący wkład w rozwój polskiej fotografii i filmu przyrodniczego oraz przywrócenie kolejnym pokoleniom twórczości Włodzimierza Puchalskiego – Prekursora i Mistrza polskiej fotografii przyrodniczej.

W tegorocznym festiwalu wziął także udział Jan Walencik. Autor i reżyser filmowej Sagi o prastarej puszczy opowiadał o pracy nad biografią Włodzimierza Puchalskiego.

A wystawy zdjęć w ramach  Zielonej serii Włodzimierza Puchalskiego można oglądać w Muzeum Podróżników w Toruniu do końca roku.