Aktualności Aktualności

Zrekonstruowane pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego

Lasy Państwowe wydały "Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego".

Powstawały w latach 1947-57, czyli tak, jak wznowione wcześniej w formie albumów fotograficznych ze słuchowiskami tzw. "Zielone książki". Na wydanej właśnie płycie znajduje się 6 filmów: "Na ptasiej wyspie" (1947), "Wykluwanie się i rozwój piskląt" (1948),  "Wiosna" (1950), "Instynkt macierzyński ptaków" (1954), "Łabędzie jezioro" (1957) i jako szósty, "Puszcza Białowieska" z 1964 r. Scenariusz do tego ostatniego filmu powstał jednak na początku lat 50., która ilustruje pracę nad filmami.

Wszystkie filmy zostały zdigitalizowane i zrekonstruowane cyfrowo, we współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi. Dzięki pracom rekonstrukcyjnym obrazy Puchalskiego dostały druga szansę, by zachwycać widzów przyrodą naszego kraju. Opracowaniem całego wydawnictwa zajął się Tomasz Ogrodowczyk.
Jak napisał we wstępie do dołączonej do DVD 64-stronnicowej książki "Filmy są piękne, proste w konstrukcji, a ich akcja niespieszna, pozwalająca widzowi przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz, do krajobrazów, których już nie ma. Zdjęcia Włodzimierza Puchalskiego i Janusza Czecza wciąż zachwycają doskonałością i sposobem pokazywania przyrody."
„Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego" dostępne są na stronie www.sklep.bedon.lasy.gov.pl, podobnie jak wznowione książki z tzw. „Zielonej serii" Włodzimierza Puchalskiego.

(Efekty procesu rekonstrukcji filmów można zobaczyć w materiale filmowym https://www.youtube.com/watch?v=MrSUZTG0O_o )