Asset Publisher Asset Publisher

Kursy Brakarskie LP

Informujemy o ukończeniu naboru na najbliższe Centralne Kursy Brakarskie
organizowane przez ORWLP w Bedoniu.

W związku z dużym zainteresowaniem odbędą się dwa turnusy Centralnego Kursu Brakarskiego, na których będzie można uzyskać uprawnienia brakarza I klasy oraz Instruktora Brakarstwa.

Pierwszy w Orzechowie Morskim w terminie 09-20 września, a drugi w Łagowie Lubuskim w terminie 30 września – 11 października 2024 roku.  

Organizowane przez nas  Kursy Brakarskie są realizowane zgodnie z zasadami wprowadzonymi Decyzją nr 18 Dyrektora Generalnego z dnia 16 lutego 2023 roku i przeznaczone dla pracowników Lasów Państwowych.

Organizujemy również Kursy Brakarskie przeznaczone dla osób chcących zdobyć wyłącznie uprawnienia brakarza III i II klasy. Informacje o planowanych szkoleniach będą publikowane na naszej stronie www.

Możemy realizować szkolenia na zlecenie jednostek Lasów Państwowych.

Zapraszamy do współpracy.


Prosimy o przesyłanie wypełnionych zgłoszeń pocztą elektroniczną na adres:
wojciech.sarzynski@bedon.lasy.gov.pl

ZAPRASZAMY!


Asset Publisher Asset Publisher

Back

FIlm o "polskich" truflach

FIlm o "polskich" truflach

Trufla letnia to jeden z 30 gatunków trufli, występujących w Europie.

W 2007 r. naukowo potwierdzono jej występowanie również w Polsce, na terenach Niecki Nidziańskiej. Jest grzybem, którego owocniki wyrastają pod ziemią na głębokości ok. 10-20 cm. Są niezwykle aromatyczne. To właśnie przez bardzo intensywny zapach i specyficzny smak różne odmiany trufli są cenione w kuchni. Szczególnie pożądane przez kucharzy są trufle białe i czarne, występujące w cieplejszym klimacie Włoch, Francji czy Hiszpanii. Jeżeli do niezwykłego aromatu dodamy jeszcze takie cechy charakterystyczne tych grzybów, jak rzadkie występowanie i nieprzewidywalność zbioru, wiadomo już skąd się biorą horrendalne ceny trufli na aukcjach.

Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa prowadzi unikalne w skali naszego kraju badania naukowe nad występowaniem trufli w Polsce. W ramach tych badań powstały pierwsze mikoryzowane owocnikami trufli letniej sadzonki drzew liściastych: dębów, buków, grabów i leszczyny. Sadzonki trafiły następnie na specjalnie przygotowane plantacje, gdzie za kilka lat będzie można zbierać owocniki. Swoją wiedzą na temat trufli dzieli się w wydanym przez Lasy Państwowe filmie „Trufle w Polsce" w reżyserii Michała Ogrodowczyka.

Filmowa wyprawa prowadzi przez polskie lasy, gdzie potwierdzono występowanie trufli letniej. Czasami owocniki rosną tak płytko pod ziemią, że można je dostrzec gołym okiem. Widzowie poznają warunki korzystne do rozwoju tych grzybów, zobaczą jak przygotować uprawę, ale również cofną się do zamierzchłych czasów, by przekonać się, co pisali o tych „czarnych diamentach" kronikarze, naukowcy i poeci.

Film dostępny na stronie www.sklep.bedon.lasy.gov.pl