Asset Publisher
Podstawy prawne oceny
Stacja Oceny Nasion działająca w ramach Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu powstała w 1981 roku. Zgodnie z Zarządzeniem nr 33 z dnia 5 sierpnia 2011 r. w sprawie organizacji i dokonywania oceny nasion w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, Stacja obsługuje 100 nadleśnictw z terenu RDLP: Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Zielona Góra i Piła.
Zarządzenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 14 a z dnia 11 grudnia 2000 roku w sprawie wprowadzenia zasad oceny nasion w Lasach Państwowych wprowadziło do stosowania w ocenie nasion dokonywanej przez Stacje Oceny Nasion Lasów Państwowych „Zasady i metodykę oceny nasion w Lasach Państwowych" opracowane w oparciu o wieloletni dorobek polskich naukowców oraz międzynarodowe przepisy ISTA (International Seed Testing Association - Międzynarodowe Towarzystwo Oceny Nasion). Zgodnie z powyższymi dokumentami, w Lasach Państwowych stosuje się dwa rodzaje oceny nasion: kwalifikacyjną i uproszczoną.
Ocenie kwalifikacyjnej podlegają nasiona tylko tych gatunków, które zostały wyszczególnione w regulaminie ISTA. Ocenę tą prowadzi się obligatoryjnie (także dla niewielkich zapasów nasion) w celu dokładnego określenia żywotności, wartości siewnej nasion przeznaczonych do wymiany handlowej, pozyskanych przez nadleśnictwa w bardzo dużych zapasach oraz przed przechowywaniem długoterminowym.
W pozostałych przypadkach, dla wewnętrznych potrzeb jednostek gospodarczych wchodzących w skład organizacji LP, dopuszcza się stosowanie uproszczonej oceny nasion. Ocenie tej podlegają nasiona pozyskane lub przechowywane w odpowiednio dużych partiach, których masa jest większa co najmniej 5-krotnie od masy średniej próbki przysłanej do oceny. Ocena mniejszych partii jest dobrowolna.
Asset Publisher
Kalendarz szkoleń otwartych WIOSNA-LATO 2025
Kalendarz szkoleń otwartych WIOSNA-LATO 2025
Zapraszamy do udziału w szkoleniach otwartych w ramach nowego „Kalendarza Szkoleń Otwartych WIOSNA-LATO 2025.
Szanowni Państwo!
Zapraszamy do udziału w szkoleniach otwartych w ramach nowego „Kalendarza Szkoleń Otwartych WIOSNA-LATO 2025” (KSZOWL 2025).
Wśród tematów szczególnie proponujemy nowe szkolenia dla kadry kierowniczej i konsultantów ds. kontaktów społecznych, mające na celu m.in. budowanie kontaktu i dialogu, rozwiązywanie sporów a także zapobieganie wypaleniu zawodowemu.
Proponujemy tradycyjnie szkolenia branżowe m.in. z obsługi SILP i Business Objects a także warsztaty dla służb księgowych, kadrowych i działów technicznych. Kontynuujemy realizację zajęć w obszarze myślenia krytycznego tym razem skupiając się na obszarze adaptacji i odporności na zmiany.
Szczegóły znajdziecie Państwo w w poniższych linkach. Serdecznie zapraszamy.
Osobą prowadząca temat w ORWLP w Bedoniu jest Sebastian Baryła – st. specjalista ds. szkoleń, tel. 601 440 013, e-mail: sebastian.baryla@bedon.lasy.gov.pl.
Dokumenty do pobrania: