Asset Publisher
Podstawy prawne oceny
Stacja Oceny Nasion działająca w ramach Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu powstała w 1981 roku. Zgodnie z Zarządzeniem nr 33 z dnia 5 sierpnia 2011 r. w sprawie organizacji i dokonywania oceny nasion w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, Stacja obsługuje 100 nadleśnictw z terenu RDLP: Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Zielona Góra i Piła.
Zarządzenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 14 a z dnia 11 grudnia 2000 roku w sprawie wprowadzenia zasad oceny nasion w Lasach Państwowych wprowadziło do stosowania w ocenie nasion dokonywanej przez Stacje Oceny Nasion Lasów Państwowych „Zasady i metodykę oceny nasion w Lasach Państwowych" opracowane w oparciu o wieloletni dorobek polskich naukowców oraz międzynarodowe przepisy ISTA (International Seed Testing Association - Międzynarodowe Towarzystwo Oceny Nasion). Zgodnie z powyższymi dokumentami, w Lasach Państwowych stosuje się dwa rodzaje oceny nasion: kwalifikacyjną i uproszczoną.
Ocenie kwalifikacyjnej podlegają nasiona tylko tych gatunków, które zostały wyszczególnione w regulaminie ISTA. Ocenę tą prowadzi się obligatoryjnie (także dla niewielkich zapasów nasion) w celu dokładnego określenia żywotności, wartości siewnej nasion przeznaczonych do wymiany handlowej, pozyskanych przez nadleśnictwa w bardzo dużych zapasach oraz przed przechowywaniem długoterminowym.
W pozostałych przypadkach, dla wewnętrznych potrzeb jednostek gospodarczych wchodzących w skład organizacji LP, dopuszcza się stosowanie uproszczonej oceny nasion. Ocenie tej podlegają nasiona pozyskane lub przechowywane w odpowiednio dużych partiach, których masa jest większa co najmniej 5-krotnie od masy średniej próbki przysłanej do oceny. Ocena mniejszych partii jest dobrowolna.
Asset Publisher
Ocena nasion oraz ekspertyzy dla szkółek leśnych
Ocena nasion oraz ekspertyzy dla szkółek leśnych
Zapraszamy do zapoznania z ofertą Stacji Oceny Nasion ORWLP w Bedoniu.
Przypominamy, że SON w Bedoniu dodatkowo wykonuje:
- ekspertyzy glebowo-nawożeniowe,
- analizy aparatu asymilacyjnego,
- analizy chemiczne wody do nawadniania szkółek leśnych,
- ocenę frekwencji mikoryzowej systemu korzeniowego sadzonek.
Cennik, zlecenia, instrukcje poboru oraz przesyłania próbek gleby, wody oraz materiału roślinnego dostępne są w zakładce Stacja Oceny Nasion.
Aktualnie wykonujemy:
- ocenę świeżo zebranych nasion: olszy szarej, olszy czarnej,
- ocenę przechowywanych nasion: sosny zwyczajnej, świerka pospolitego i serbskiego, modrzewia europejskiego, brzozy brodawkowatej, lipy drobnolistnej i szerokolistnej, grabu pospolitego, buka zwyczajnego, jodły pospolitej,
- testy wigorowe na obecność grzybów zgorzelowych na nasionach buka zwyczajnego,
- próbną stratyfikacje nasion buka zwyczajnego oraz jodły,
- analizy laboratoryjne próbek gleby oraz wody.